Raport “Rynek leków bez recepty i suplementów diety on-line w Polsce”

E-commerce zdobywa przebojem kolejne rynki. Nadal jednak większość handlu lekami odbywa się w tradycyjnych sklepach i aptekach. Jak wygląda obecnie farmaceutyczny e-commerce? Czy kupowanie leków bez recepty oraz suplementów diety przez Internet przyjęło się w Polsce i jak wygląda sytuacja za granicą? Minds&Roses zrealizowało badanie na próbie 1000 dorosłych Polaków, aby dowiedzieć się jakie są zwyczaje zakupowe Polaków w segmencie leków bez recepty (OTC) oraz suplementów diety kupowanych przez Internet.


Apteki wciąż podstawowym kanałem sprzedaży leków

Branża farmaceutyczna, tak jak wszystkie inne, wchodzi do świata online. Jednak przez wzgląd na regulacje prawne i zawiłości legislacyjne, wyzwania natury etycznej, ale przede wszystkim przyzwyczajenia i zachowania konsumentów droga ta jest trudniejsza, a tempo ekspansji wolniejsze. Przy zakupie leków pacjenci często potrzebują dodatkowego kontaktu z farmaceutą, na którego profesjonalnej wiedzy polegają. Pojawia się także obawa co do jakości i pochodzenia preparatów. Jesteśmy coraz bardziej przyzwyczajeni do kupowania wielu rzeczy online, ale jeżeli chodzi o leki wciąż dominuje tradycyjny sposób dokonywania zakupów. Jednak pomimo tych przeszkód apteki online rosną w siłę i stają się ważnym kanałem zakupu kategorii leków bez recepty i suplementów. Najważniejszym czynnikiem zniechęcającym do zakupów leków przez internet jest brak zaufania (główna przyczyna dla 24% osób spośród nie-kupujących w sieci).

Młodzi otwarci na zakupy w sieci

Szacuje się, że do 2028 roku globalny przychód ze sprzedaży online w aptekach osiągnie 81 biliony USD. W Polsce, zgodnie z badaniem Minds & Roses 56% dorosłych Polaków dokonuje zakupów w Internecie. 17% z nich kupuje leki bez recepty online zaś 20% suplementy diety, co daje kolejno grupy konsumentów wielkości około 3 mln oraz 3,6 mln osób. Jeśli jednak przyjrzymy się poszczególnym grupom wiekowym, okazuje się, że wśród ludzi młodych (18-29 lat) odsetek osób które dokonują zakupów leków lub suplementów przez internet wyniósł 52%.  Także wśród młodych obserwujemy największą otwartość na zakupy leków przez internet w przyszłości (34%).

Zachęcamy do zapoznania się z bezpłatnym raportem dot. rynku farmaceutycznego e-commerce w Polsce. Można w nim znaleźć informacje o tym kto dokonuje zakupów leków i suplementów diety online, z jaką częstotliwością i z jakich powodów. Osoby zainteresowane tematem zachęcamy też do kontaktu z autorkami opracowania - Magdaleną Rumas oraz Agatą Podolską.

Previous
Previous

Raport “4 Prognozy M&R na 2024 rok”

Next
Next

Odpręż swój umysł w Święta!